قلعه ایرندگان

قلعه ایرندگان در سه طبقه و در زمینی به مساحت 564متر مربع ساخته شده که از این مقدار مساحت ‏‏210 متر مربع آن حیاط مجموعه می باشد زیر بنای قلعه 728 متر مربع می باشد که از این مقدار 130 متر مربع آن به طبقه همکف، ‏‏354 متر مربع آن به طبقه اول و 298متر مربع آن به طبقه دوم اختصاص دارد بناهای طبقه همکف به انبار و اصطبل و سیاه چال اختصاص یافته و دسترسی آنها از بیرون ‏می باشد، حیاط قلعه هم تراز طبقه اول بوده به جز قسمت مربوط به چاه آب که هم سطح طبقه همکف می باشد ‏و ورودی قلعه به گونه ای طراحی شده که توسط پله از تراز به طبقه اول می رسد .

دیوارهای قلعه خشتی و سقف آن از چوب می باشد معماران چیره دست محلی با بهره گیری از تجربه خود، برای احداث قلعه تخم گیاهی به نام (توتری) را با گل مخلوط می کردند و ملاطی چسبناک می ساختند که وقتی خشک می شد ،شدیدترین رگبارها و بارانهای فصلی بلوچستان نیز توانایی شستن آن را نداشت به همین دلیل بعد از این همه سال بخش های زیادی از قلعه پایدار مانده است ، بر بدنه دیوارهای قلعه و دور درها ‏آثاری تزئینی از نوع نقش های گره چینی وجود دارد . قلعه ایرندگان در تاریخ 17 اسفند 1381 به شماره 7709 ‏در شمار آثار ملی به ثبت رسیده است.

/ 4 نظر / 80 بازدید
بلو چستان

سلام ممنون از حضورت شما هم وب زیبایی دارید لینک شدی موفق باشید

بادپا

وبلاگ علوم صنایع غذایی یه وبلاگ علمی‌ اموزشی هست. لذا خواهشمندم در لینک وبلاگ خود قرار داده تا شاید برای برخی‌ از کاربران عزیز مفید واقع شود. برای تبادل لینک کافیست وبلاگ من رو با نام علوم صنایع غذایی لینک کنید و به من خبر دهید تا وبلاگ شما رو لینک کنم آدرس وبلاگ (http://badpadanesh.blogfa.com علوم صنایع غذایی با تشکر مدیریت وبلاگ

ایرندگانی

سلام . خوش امدید به ایرندگان . خوشحالم كه تصویری از ایرندگان بزرگ را دیدم .قلعه ایرندگان از نظر شباهت به قلعه سیب و كنت است . بسیار قدیمی كه به دوران صفاری میرسد . در زمان نادرشاه و قاجاریه ترمیم شده . متاسفانه تاریخ آن را به دوران احد شاه قاجار رسانده اند . البته مردم و جوانان غیور ایرندگان پی گیر تاریخ واقعی ان هستند . تاریخی كه بر اثر اشتباه فلان مسئول كه به فلان خبرگذاری و بدون تحقیق كارشناسی ( كه از چند نفر كه اطلاعات چندانی نداشته اند ، سئوال شده ) بیان شده ، ماندگار مانده ، لذا از دوستان و مسئولین مربوطه درخواست اصلاح را داریم .ضمنا بودجه ای در حد پنج میلیون تومان برای ترمیم آن در نظر گرفته بودند كه با این بودجه فاتحه قلعه خوانده شد. اكثر اثار را از بین بردند و هیچ نظارت كارشناسی را نداشته اند .

yahya

خوب بودلطفاطبیعت ایرندگان وکوبیرگ رابه تصویر بکشانید ممنون.